سخنرانی یوسف اباذری در همایش «علوم اجتماعی و دانشگاه»، ۲۲اردیبهشت۹۵

۶ سال پیش ۴۴۶۳

و مگر بازار، طفولیت ما را درمان کند!

یوسف اباذری معتقد است ما متوجه دهشتناک بودن اوضاع مان نیستیم

سیمافکر: سمینار آغازین اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم اجتماعی کشور، خالی از حاشیه‌های دانشجویی نبود. کسانی در جلسه حاضر بودند که ادعای سمینار مبنی بر دانشجویی بودن آنرا به باد انتقاد می‌گرفتند. در نظر آنان کل صحنه با پشتیبانی دولت، و با ایده پیوند بازار آزاد و دانشگاه رقم خورده است. نوبت که به اباذری رسید، تقریبا همه درباره‌ی برنامه‌ی تجاری‌سازی دانشگاه و نتایج ناگواری که قرار است برای دانشگاه به بار بیاورد، حرف زده بودند. آنها که اباذری را دنبال می‌کنند، در این لحظه منتظرند که او استادانه تکمله‌ای نظری‌تر و البته عمیق‌تر از دیگران، بر ناگواری پیوند بازار آزاد و دانشگاه بزند و از جدیدترین یافته‌هایش درباره‌ی پروژه‌ی نئولیبرالیسم در ایران بگوید. اما اباذری باز هم همه را غافلگیر می‌کند. او می‌گوید نمی‌خواسته درباره‌ی بازار آزاد و دانشگاه حرف بزند، چون هیچ چیز پنهانی در اینباره وجود ندارد. دولت روحانی، آشکارا یک دولت بازارآزادی است و صراحتا گفته که می‌خواهد دانشگاه را خصوصی‌سازی کند. پس چه باید کرد؟ باید پذیرفت و کار کرد و کار کرد. او همزمان هم به آن دسته تلاش‌های نظری که بار دهشتناک وضعیت را با گفتارهای رواقی‌گرایانه و اخلاقی، تخفیف می‌دهند و هم آن جاروجنجال‌های به زعم او بچه‌گانه‌ای که گمان می‌کنند هنوز چیزی برای افشاکردن باقی مانده است؛ حمله می‌کند. چون هردوی اینها درباره «واقعیت» وضع موجود، دروغ می‌گویند. حرف اباذری روشن است. بازار، آمده است. با کسی هم تعارف ندارد. پس بهتر است به جای «لوس بازی»، به این واقعیت مهیب، خیرمقدم بگوییم تا وظیفه‌ای که واقعا در برابر آن داریم را درست بشناسیم. یاد بگیریم و یاد بگیریم.

دیدگاه بگذارید

6 دیدگاه در "و مگر بازار، طفولیت ما را درمان کند!"

avatar
محمد امین
محمد امین

خیلی صحبت های قابل تاملیه… در جهان واقعی بودن و تدبیر کردن اوضاع حقیقی حادث شده چیزیه که مد چپ گرای امروز ازش غافلن

محمد
محمد

من بشخصه خیلی استفاده کردم و بهره مند شدم. احساس کردم دکتر اباذری یه مقدار پراکنده صحبت می کنند و سخت است که ایده اصلی شان را به دست بیاوریم اما در مجموع از بصیرت های ایشون خیلی استفاده کردم

نصرت
نصرت

سیمافکر! آیا می توانید فایل هایتان را با حجم کمتر بگذارید که با سرعت اینترنت پایین تر هم بشود دانلود یا مشاهده کرد؟

مدیر سایت

با سلام.
با کلیک روی آیکون چرخ دنده در پخش کننده می توانید کیفیت SD را مشاهده فرمایید.

نصرت
نصرت

متشکرم. اگر در صفحه تان بخشی با نام “دربارۀ ما” داشته باشید یا در لوگوی سایت مشخص کنید سایت “وابسته” به چه نهادیست خوب است.

بی نام
بی نام

ممنون از سایت خوبتون. صدای سخنران خوب نیست و به درستی تمهید نشده است.

wpDiscuz