گفت و گوی علیرضا سمیعی با محمد علی مرادی درباره تفکر آزاد و امنیت ملی - دریچه؛ قسمت دوم

۳ ماه پیش ۳۱۲۴

خطابی با روشنفکران فارغ‌‌بال ایرانی

محمدعلی مرادی در گفت‌وگو با دریچه

سه سال از مرگ محمد علی مرادی می‌گذرد. مردی که هرچند بیش از همه روشنفکران حال و حاضر ایرانی، زندگی روشنفکری داشت و از هر وابستگی دولتی و جناحی به دور بود، پیوسته بر تعلق روشنفکر در کنار آزادی‌اش تاکید داشت. او همواره به نخبگان داخل و خارج ایران که دولت را به هر بهانه تضعیف می‌کنند می‌تاخت که چرا در نقد بی‌پروای خود خطر سست شدن نهاد دولت را نمی‌بینند و اساسا آیا به حفظ امنیت و شاکله کشوری به نام ایران می‌اندیشند. مرادی تقریبا در همه پژوهش‌ها و کلاس‌هایش، حتی آنجا که فلسفه درس می‌داد و متن‌های کلاسیک می‌خواند، همین جهت را دنبال می‌کرد و هم‌قطاران و دانشجویانش را بر آن می‌داشت تا در گفتار علمی و گفتگوهای عمومی به مسئولیت عمومی‌شان در قبال آنچه “کلیت جامعه” می‌نامید فکر کنند و آن را همچون شرط هر فکر و تاملی در نظر بگیرند. محمد علی مرادی حالا در میان ما نیست و دوستان و شاگردانش بیش از همه فقدان او را حس می‌کنند؛ وقتی این روزها می‌بینند که گفتار عمومی مردم و نخبگان و حتی دولت بی‌اعتنا به مسئله بنیادین اما روزمره‌ی آزادی‌خواهی و تعلق به کلیت کشور است. این گفت‌وگو را سال ۹۵ با او درباره نسبت کار علمی و امنیت ملی در قالب برنامه دریچه و با اجرای علیرضا سمیعی ضبط کردیم. حالا در سالگرد درگذشت او، گفت‌وگو همچنان برای ما تازه است و یادآور دغدغه‌های محمدعلی مرادی درباره وضع و حال ایران امروز.

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "خطابی با روشنفکران فارغ‌‌بال ایرانی"

avatar
نادر
نادر

تعصب فلسفه خوانده ها روی کشور محل تحصیل خود؛ از آن پرده های دیدنی نمایش آکادمی ایرانی ست!
در اثنای انتشار همین گفت و گو که جناب مرادی در آن، از تئوری امنیت ملی آلمانی ها همچون گفت و گوی انتقادی پرده برداشت، و آن را نمونه ی موفقی مقابل مدل فرانسوی معرفی کرد، شاهد حمله ی تروریستی در آلمان بودیم! همین نشان میدهد که هنوز فاصله ای ناپیمودنی برای طرح مباحث استراتژیک داریم، آن هم از جانب افرادی که دعوی دقت و اندیشیدن فلسفی و … میکنند.

شکوری
شکوری
در مجموع گفتگوی خوبی بود هر چند به نظر می رسد از کنار پرسش اصلی خیلی ماهرانه عبور شد و مخاطب همچنان در انتظار ماند در چرایی و چیستی ارتباط تفکر آزاد و امنیت متفکر و حتی جامعه. در بخشی از گفتگو به مساله امنیت ملی آلمان و فرانسه اشاره شد لازم به ذکر است که بیشتر به نظر می آید این برداشت شخصی ایشان می باشد که چون در فرانسه این اتفاقات افتاده در آلمان نیفتاده یا کمتر است پس مدل آلمانی موفق تر است در حالیکه ایشان قدمت و تعداد مسلمانان فرانسوی را در نظر نگرفته اند ولی… Read more »
wpDiscuz