سخنرانی مصطفی محقق داماد در میزگرد «در جست‌وجوی خرد و آزادی» - ۲خرداد۹۶

۲ سال پیش ۱۳۲۴

همچنان باید فلسفه را جدی گرفت

دعوت به تفکر، تنها پژواک رهایی بخش زمانه ماست.

سیمافکر: هشدار دربارۀ خطر ظهور پوپولیسم حالا دیگر فراتر از یک کشف نظری، به سرگرمی رسانه‌های جمعی این‌جا و آن‌جا تبدیل شده است! حالا کافی است به اطراف خودمان در منطقه نگاهی بی‌اندازیم. از ترکیه تا عربستان، شبح پوپولیسم، آن‌هم از آستین نظامات کهن‌الگوی خاورمیانه‌ای، تردیدی باقی نگذاشته که گفتگو دربارۀ نظم مطلوب سیاسی، دستکم برای ما در این گوشه از دنیا دیگر نمی‌تواند در کنج برج عاج اتفاق بی‌افتد! امروز حتی در اروپا و آمریکا هم از این‌که همه چیز به یک‌باره ویران شود؛ نگرانی‌های عمیقی وجود دارد. در برابر این تندباد حوادث، ممکن است کسانی گمان کنند که فرصتی برای خواندن و نوشتن و اندیشیدن باقی نمانده است. اما مگر می‌شود در چنین شرایطی، امور را به حال خودشان رها کرد؟ خصوصا اگر چشم باز کنی و ببینی که تبدلات هر روزین وضع دولت‌ها و جوامع که ظاهرا جای را برای طرح «منطق امور» تنگ و تنگ‌تر کرده‌اند؛ از قضا برخی از عمیق‌ترین سویه‌های منطقی و انتظام‌بخش زندگی نظیر باورهای دینی را دستمایه ماجراجویی‌هایشان قرار داده‌اند. به داعش بنگرید!
سیدمصطفی محقق داماد، در این سخنرانی یادآور می‌شود که نباید در این میانه دست از تفکر کشید. این مهم‌ترین جهت گفتار محقق داماد در این سخنرانی است. او البته در ستایش فولادوند که مترجم رساله‌های سترگ فلسفه غرب است؛ محتوایی نیز برای تفکری که همگان را دعوت به آن کرده، معین می‌کند: ترجمه متون فلسفه سیاسی غرب. اما آن‌چه مهم‌تر از محتوای این دعوت به نظر می‌رسد؛ خودِ دعوتی است که به تفکر می‌شود، در زمانه‌ای که به نظر می‌رسد، مجالی برای آن نیست.

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه در "همچنان باید فلسفه را جدی گرفت"

avatar
علی
علی

دعوت به تفکر؟!!
یا نگاه ابزاری به همه‌چیز از جمله تفکر.
مهم ادفاع خصم است. حال اگر با «اصول فلسفه و روش رئالیسم» نشد، با «جامعه باز و دشمنان آن». با «طباطبایی» نشد، با «پوپر».
چنین بندبازی اساسا چه نسبتی با تفکر می‌تواند داشته باشد؟! آیا این شیوه سوفسطایی نیست.
با تلاش‌شان فقط تفکر را به ابتذال کشانیده‌اند. و کاری هم برای هدف‌شان پیش نبرده‌اند، چرا که تفکر هیچ‌گاه ابزار خوبی نمی‌شود. پس سیاست را هم مبتذل کرده‌اند.
نه حاج‌آقا! نه استاد محترم دانشگاه! نه حقوق‌دان عزیز! پوپر و کتاب مبتذل‌ش چپ را از رونق نه‌انداخت. حتی اگر در کار پوپر تفکر اصیلی هم حاضر بود باز نمی‌توانست چپ را یا هر واقعیت بیرونی را از رونق بیاندازد. بلوک اصلی «چپ واقعا موجود» در «عمل» فروپاشید که سکه چپ رنگ‌ش را از دست داد.
نه! من سیاست و تفکر را بدون نسبت نمی‌دانم. و الا چون شما سوفسطایی می‌بودم. اما نسبت این دو چنین سهل و بسیط نیست.

سید محمد
سید محمد

انسان واقعا متعجب می شود که اگر کسی دم از درد مستضعفین و محرومان اجتماعی زد باید تحت عنوان چپ و مارکسیست سرکوب شود . حضرت علی علیه السلام نیز در نهج البلاغه خود نگران محرومان اجتماعی هستند ، آیا چون مارکسیسم ملحد دم از حمایت از مستضعفین زده دیگر مکاتب نباید چنین گویند . حمایت از همه پابرهنگان را نه سیوسیالیست های طرفدار مارکس بلکه حضرت امیر و یارانش علم کردند . ولی باز این جماعت هنوز چماق به دست آماده سرکوب این مهم هستند .

محسن
محسن

چند دهه است که سرمایه داری رو با پوسته دین به مردم غالب کردن حضرات احساس خطر نکردن! الان از چندتا به قول ایشون چپی احساس خطر کردن؟!

wpDiscuz