گفتگوی دکتر سیدجواد طباطبایی و دکتر حسین کچویان با موضوع: «خاستگاه ناسیونالیسم ایرانی» - اسفند ۱۳۹۲

۱ سال پیش ۵۵۴۸

کدام ایران؟

گفتگوی سیدجواد طباطبایی و حسین کچویان با موضوع:«خاستگاه ناسیونالیسم ایرانی» - بخش اول

سیمافکر: حول مفهوم «ایران» مناقشات زیادی در سده اخیر درگرفته که البته بحث‌های گرمی را برپا کرده‌ است. مناقشاتی که از پسِ بحران تمدنی «ایران» در دو قرن اخیر شکل گرفته است. برخی فهم «ایران» را صرفاً در تاریخ آن و در یک پیوستگی تاریخی جستجو می‌کنند. بر این اساس، در فهم «ایران»، بر عناصر تاریخیِ برسازنده آن تأکید می‌شود: ایرانیت، اسلامیت، تجدد و… . در این میان، بسته به تلقی از نسبت میان این عناصر یا محوریت برخی از آن‌ها، تفاسیر مختلفی شکل می‌گیرد. اما به‌راستی این تفاسیر تا چه میزان می‌توانند به تعریفی اساسی از «ایران» دست‌ یابند؟ تعریفی که با وضع امروزین ما نسبتی داشته‌ باشد و به ما چیزی از خودِ «ایران» بگوید؛ ایرانی که همه ما به آن تعلق داریم و این تعلق را فارغ از دل‌بستگی‌های ایدئولوژیک مختلفی که داریم، در خود و اطرافیانمان حس می‌کنیم.
هر حکمی که درباره ایران بدهیم، نباید ما را از ایرانی که به نحو انضمامی درک می‌کنیم، دور کند. در ‌واقع ما باید به اکنونیت و لحظه اثرگذاری ایران در مواجهه با دوستان و دشمنانش، موفقیت‌ها و شکست‌هایش، و موقعیتی که در جهان پیرامونش دارد، توجه اساسی کنیم و با این توجه، به فهمی از «ایران» برسیم. چه‌بسا ما با تقسیم‌بندی‌های هویتیِ رایج که ایران را به‌مثابه تکه‌هایی از سنت‌های گوناگون صورت‌بندی می‌کنند، از ایرانی که حقیقتاً وجود دارد و صاحب نیرو و اثر است، غافل شویم.
فیلم حاضر، گفتگویی است میان دکتر سیدجواد طباطبایی و دکتر حسین کچویان که هر دو از محققان و نام‌آوران برجسته حوزه تفکر در باب ایران هستند. متن این گفتگو در اردیبهشت ۱۳۹۳ به صورت مکتوب در نشریه «روایت» به چاپ رسیده است.

بخش دوم گفتگو را در اینجا ببینید.

دیدگاه بگذارید

18 دیدگاه در "کدام ایران؟"

avatar
ل. ح
ل. ح

سلام. مناظره عالی بود.

مهدی خان بیگی
مهدی خان بیگی

سلام. بسیار عالی. لطفا بخش های بعد رو سریعتر بارگذاری نمایید

میم
میم

چرا نمیشه دانلود کرد

نوید
نوید

عالیه. قسمت بعدی رو کی منتشر میفرمایید؟

فرامرز
فرامرز

نمی توانم دانلود کنم لطفا این مشکل را رفع کنید

مدیر سایت

باگ از طرف نسخه موبایلی بود که حل شد. الان امکان دانلود وجود دارد.

بی نام
بی نام

ممنون از انتشار این گفتگو. فیلمبرداری بسیار ضعیف و عجیب. تقریبا تمام عناصر صحنه تمام تلاش خودشون رو برای اختلال در گفتگو انجام دادند و تا حدی موفق هم شدند.
مجری هم که معلوم است یک ورق از سیدجواد طباطبایی نخوانده که بتواند محل مناقشه را طرح کند. لذا طرفین مجبور هستند از حواشی گفتگو به محل اصلی مناقشه برسند.

به نظر محل مناقشه این است که اگر طباطبایی یونان را نقطه زایش اندیشه سیاسی میداند و در آثارش معیار انحطاط اندیشه در ایران را فاصله از خرد یونانی میداند، چطور میتواند توضیحی درباره مناسبت اندیشه ایرانشهری با محوریت فره ایزدی پادشاه با خرد یونانی با محوریت logos و agora به تعبیر خودش داشته باشد. از نظر او ملاصدرا نقطه نهایی انحطاط اندیشه است از آن جهت که به جمع فلسفه و عرفان و… پرداخته. ایشان باید توضیح دهد که این عناصر ۴ گانه ایران و اسلام و یونان و تجدد چطور امکان جمع دارند؟

می تواند گفتگوی به این مهمی اندیشیده تر برگزار شود

باز هم ممنون از زحمت دوستان

مدیر سایت

سپاس از شما

علیرضا
علیرضا

ضمن تشکر از زحمات شما.
اما اولاً کیفیت برگزاری جلسه و همچنین فیلمبرداریِ آن، چیزی ما قبلِ افتضاح است. ثانیاً آیا وقت آن نشده که قسمت‌های بعدی را منتشر کنید؟ به گمانم مخاطب به اندازۀ کافی معطل مانده و تشنه شده است.

بابک همتی
بابک همتی

سلام
بخش دوم گفتگو چرا منتشر نمیشه؟

مهرداد
مهرداد

طریقه نشستن و سوال وجواب کردن(مجری مناظره) یه کم غیر حرفه‌ای و غیر آکادمیک و متعصبانه بنظر میرسه!

wpDiscuz