گفتگوی دکتر سیدجواد طباطبایی و دکتر حسین کچویان با موضوع: «خاستگاه ناسیونالیسم ایرانی» - اسفند ۱۳۹۲

۷ ماه پیش ۳۹۰۰

کدام ایران؟

گفتگوی سیدجواد طباطبایی و حسین کچویان با موضوع:«خاستگاه ناسیونالیسم ایرانی» - بخش اول

سیمافکر: جدا از اینکه موضع دکتر طباطبایی و دکتر کچویان؛ که هر دو از محققان و نام‌آوران برجسته حوزه تفکر در باب ایران هستند را چگونه ارزیابی کنیم، حول مفهوم ایران مناقشات زیادی در سده اخیر درگرفته که البته بحث‌های گرمی را برپا کرده‌ است. گروهی به هویت ایرانیِ این مفهوم به عنوان جزء اصلی آن توجه بیشتری دارند و بر این باورند که جمهوری اسلامی به این جزء اساسی بی‌توجهی کرده و به جایش بر هویت اسلامی به نحو غیر‌اصیلی تاکید کرده و باعث به محاق رفتن آن شده‌ است. در مقابل عده‌ای بر هویت اسلامی ایران بیشتر تاکید می‌کنند و آن را از دیگر اجزاء هویتی این مفهوم ممتاز می‌کنند. اما به راستی این دو گروه تا چه میزان می‌توانند به تعریفی اساسی از ایران دست‌ یابند؟ تعریفی که با وضع امروزین ما نسبتی داشته‌ باشد و ما را از درگیری‌های ایدئولوژیک دور نگه دارد و به ما چیزی از خودِ ایران بگوید. ایرانی که همه ما به آن تعلق داریم و این تعلق را در خود و اطرافیانمان، فارغ از دل‌بستگی های ایدئولوژیک گوناگونی که داریم حس می‌کنیم.
هر حکمی که درباره ایران بدهیم، نباید ما را از ایرانی که به نحو انضمامی درک می‌کنیم دور کند. در‌واقع ما باید به اکنونیت و لحظه اثرگذاری ایران در مواجهه با دوستان و دشمنانش، موفقیت‌ها و شکست‌هایش، و موقعیتی که در جهان پیرامونش دارد توجه اساسی کنیم و با این توجه به فهمی از ایران برسیم. چه بسا ما با تقسیم‌بندی‌های هویتیِ رایج که ایران را به مثابه تکه‌هایی از مکتب‌های گوناگون صورتبندی می‌کند، از ایرانی که حقیقتا صاحب اثر است و خود را در موقعیت امروزینش می‌شناساند غافل شویم.
متن مناظره حاضر، در اردیبهشت ۹۳ به صورت مکتوب در نشریه «روایت» به چاپ رسیده است.

دیدگاه بگذارید

13 دیدگاه در "کدام ایران؟"

avatar
ل. ح
ل. ح

سلام. مناظره عالی بود.

مهدی خان بیگی
مهدی خان بیگی

سلام. بسیار عالی. لطفا بخش های بعد رو سریعتر بارگذاری نمایید

میم
میم

چرا نمیشه دانلود کرد

نوید
نوید

عالیه. قسمت بعدی رو کی منتشر میفرمایید؟

فرامرز
فرامرز

نمی توانم دانلود کنم لطفا این مشکل را رفع کنید

مدیر سایت

باگ از طرف نسخه موبایلی بود که حل شد. الان امکان دانلود وجود دارد.

بی نام
بی نام
ممنون از انتشار این گفتگو. فیلمبرداری بسیار ضعیف و عجیب. تقریبا تمام عناصر صحنه تمام تلاش خودشون رو برای اختلال در گفتگو انجام دادند و تا حدی موفق هم شدند. مجری هم که معلوم است یک ورق از سیدجواد طباطبایی نخوانده که بتواند محل مناقشه را طرح کند. لذا طرفین مجبور هستند از حواشی گفتگو به محل اصلی مناقشه برسند. به نظر محل مناقشه این است که اگر طباطبایی یونان را نقطه زایش اندیشه سیاسی میداند و در آثارش معیار انحطاط اندیشه در ایران را فاصله از خرد یونانی میداند، چطور میتواند توضیحی درباره مناسبت اندیشه ایرانشهری با محوریت فره… Read more »
مدیر سایت

سپاس از شما

علیرضا
علیرضا

ضمن تشکر از زحمات شما.
اما اولاً کیفیت برگزاری جلسه و همچنین فیلمبرداریِ آن، چیزی ما قبلِ افتضاح است. ثانیاً آیا وقت آن نشده که قسمت‌های بعدی را منتشر کنید؟ به گمانم مخاطب به اندازۀ کافی معطل مانده و تشنه شده است.

wpDiscuz